Warning: Creating default object from empty value in /home3/downbull/public_html/estetik-fiyatlari.org/wp-content/plugins/wpseo_2.7.6_tr_cat/wpseo.php on line 1215
Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

akne tedavisiAkne tedavisi hangi yöntemlerle yapılır akne nasıl meydana gelir merak ediyorsanız yazımızı takip edin. Halk arasında daha çok sivilce diye tanımlanan ve deri altındaki yağ bezi ünitesi ve kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmalara akne denir. Daha çok ergenlik döneminde hormonların değişim göstermesiyle ortaya çıkan akne problemini tetikleyen birçok neden bulunmaktadır.

Genetik faktörler, stres, yanlış kozmetik kullanımı, kullanılan çeşitli ilaçlar, mesleki nedenlerden kaynaklı bulunulan ortamlar, hormonal bozukluklar ciltte sebum miktarının artmasına neden olur, kıl ve yağ kanalının tıkanmasına neden olurken hücreler genişlemeye başlar. Ardından siyah nokta dediğimiz görüntü ortaya çıkar. Bir süre sonra patlayan bu siyah noktalarla birlikte dışarı çıkan yağ ile aknenin çoğalması söz konusudur. Bu nedenle akne mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Halk arasında çoğu zaman önemsenmediği ve zamanında tedavi edilmediği için ciltte daha sonra düzeltilmesi tedavisinden daha zahmetli olabilecek sonuçlar oluşturabilir.

Akne tedavisinde ilaç yönteminin kullanılması topikal ve ağızdan alınan ilaçlar ile sağlanmaktadır. Kişide görülen aknenin şiddetine ve nedenine göre seçilen ilaçlar genelde peeling etkisi yaratan kremler ve ağızdan alınan antibiyotikler şeklindedir. Tekrarlayan ya da kistik olan akne durumlarında sadece doktor kontrolünde kullanılan ve dudakta ve ciltte kuruluğa yol açabilen Roacutane tedavisi tercih edilmektedir. Bu tedavi oldukça başarılı sonuçlar verirken aknenin tekrarı söz konusu değildir. İlaçla tedavinin dışında yüze uygulanan mezoterapi, lazer, kimyasal peeling, kriyoterapi ve çeşitli cerrahi yöntemler de bulunmaktadır.

Önceki Yazı:

sonraki Yazı: